افزایش هزینه رجیستری گوشی همراه در پی حذف معافیت 80 دلاری

توسط سارا گنجی -
افزایش هزینه رجیستری گوشی همراه در پی حذف معافیت 80 دلاری

با حذف معافیت 80 دلاری واردات گوشی مسافری و اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی، هزینه رجیستری گوشی های مسافری به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اگرچه مدت زمان زیادی از انتشار این خبر نگذشته است، اما تأثیر آن بر بازار موبایل مشهود است.

این تصمیم دولت منجر به کاهش صرفه اقتصادی واردات گوشی تلفن همراه به صورت مسافری در مقابل واردات تجاری اجرا شده، می شود. پیش از این، واردات گوشی همراه مسافری از پرداخت سود بازرگانی تا ارزش 80 دلار، معاف بود. اما از این پس، مبنای واردات گوشی همراه مسافری به جای ارز 4200 تومانی، ارز سنای بانک مرکزی می باشد.

حذف معافیت 80 دلاری و محاسبه نرخ ارز با ارز سنای بانک مرکزی و کسب تعرفه 26 درصدی واردات موبایل مسافری به پیشنهاد وزارت صنعت و معدن، واردات گوشی را بدون صرفه کرده و ممکن است منجر به سوء استفاده واردکنندگان موبایل شود.

علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه‌ای به رئیس کل گمرک و قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی آورده است: با توجه به هماهنگی انجام شده در خصوص اعمال نرخ ارز براساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی گوشی تلفن همراه مسافری به پیوست یک نسخه از توافقات مصوب برای اجرا، ابلاغ می‌شود؛ مقتضی است دستور فرمایید در اسرع وقت مصوبه فوق اجرایی و نتیجه به این ستاد منعکس شود.

بر این اساس مصوب شد:

1- ماده 14 قانون امور گمرکی که اشعار می‌دارد ارزش گمرکی کالا براساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار، محاسبه می‌شود.

2- نامه شماره 97/416185 مورخ 97/11/23 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تامین ارز کالاهای تلفن همراه براساس نرخ بازار ثانویه که در پایگاه اینترنتی بانک مرکزی اعلام می‌شود.

3- لزوم از صرفه‌انداختن واردات گوشی تلفن همراه به صورت مسافری در مقابل واردات تجاری.

4- تصویب حذف معافیت حقوق ورودی تلفن همراه مسافری در کمیسیون ماده یک ‌آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات.

افزایش هزینه رجیستری گوشی همراه مسافری

رضا رحمانی، وزیر صنعت نیز به لغو معافیت 80 دلاری واردات گوشی مسافری اشاره کرد و گفت که این امر روی قیمت موبایل در کشور تأثیر می گذارد و اشاره کرد که با توجه به اینکه تولید داخل به میزان مصرف نیست، نباید تعرفه را افزایش دهیم. وی افزود که اگر چه سیاست ما حمایت از هر کالایی است که در تولید داخل به حد کفایت برسد، اما تولید موبایل داخلی در مقایسه با مصرف بسیار ناچیز است.

طبق اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی، هزینه رجیستری، سه تا چهار برابر افزایش خواهد یافت. البته هنوز منابع رسمی اطلاعیه ای در مورد نحوه محاسبه هزینه رجیستری منتشر نکرده اند. شواهد نشان می دهد که هزینه ها در ساعات مختلف روز متغیر می باشند. به عنوان مثال، هزینه رجیستری آیفون پرو 256 گیگ در ساعاتی از روز، یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام شده، در صورتی که در زمان دیگری، هزینه رجیستری این گوشی را سه میلیون و سیصد هزار تومان گزارش داده اند. برخی کاربران، هزینه رجیستری ردمی نوت 7 پرو 128 گیگ را 64 هزار تومان و آیفون 11 دو سیم کارت 128 گیگ را حدود دو میلیون و صد هزار تومان گزارش داده اند.

 

منبع: https://www.zoomit.ir

 


به این مطلب امتیاز دهید 2 رای    نظرات کاربران
    ف
    ف

    گوشي أيفون هفت كيفيتش بالاست براي عكاسي نياز داريم بايد قيمتها به همان سه ميليون برگردد گوشي بجاي داروي اعصاب سم و....


    نظر خود را برای ما ارسال کنید .