با گجت های پوشیدنی و تأثیر آنها بر عملکرد ورزشکاران آشنا شوید

توسط سارا گنجی -
با گجت های پوشیدنی و تأثیر آنها بر عملکرد ورزشکاران آشنا شوید

با توجه به اینکه امروزه، ورزش حرفه ای تبدیل به یک صنعت بزرگ شده و شامل انواع فعالیت ها و کسب و کارها از فروش محصولات به طرفداران، تا قراردادهای نقل و انتقال چندین میلیون دلاری بازیکنان میشه، بهره گیری از فناوری و امکانات مرتبط مانند گجت های پوشیدنی سهم خوبی رو در این بازار به دست آورده. در بازار بزرگ ورزش، فوتبال 43 درصد، فوتبال آمریکایی 13 درصد، بیس بال 12 درصد، مسابقات فرمول یک 7 درصد و بسکتبال 6 درصد سهم دارن. به کارگیری فناوری های جدید مثل گجت های پوشیدنی باعث میشه تا داده های واقعی، مسیر انتخاب رو تعیین کنن. در ادامه این مطلب، به چند شرکت بزرگ فعال این صنعت اشاره خواهیم کرد.

 

شرکت StatSport

statsports

این شرکت، دو سیستم پایشگر سلامتی به نام های Apex Pro و Apex Athlete به بازار عرضه می کنه که موقعیت ورزشکار رو به صورت زنده در زمین بازی پیگیری می کنه. پارامترهایی که توسط این ابزارها ارائه میشه عبارتند از مجموع فاصله طی شده، سرعت، شتاب، شاخص خستگی؛ تعادل در قدم ها و برخوردها. نرم افزار این دستگاه ها با نام Apex در پلتفرم دسکتاپ و گوشی هوشمند قابل دسترسیه. این سیستم ها برای ورزش هایی مثل فوتبال، راگبی، بسکتبال، هاکی و دومیدانی قابل استفاده بوده و تیم های مشهوری مثل منچسترسیتی، آرسنال و لیورپول از کاربران اونها هستن.

 

شرکت Exellio

exellio

این شرکت سیستمی تحت عنوان  Gpexe عرضه می کنه که شامل انواع گجت های پوشیدنی مجهز به سنسورهای جی پی اس و شتاب سنج هست که موقعیت ورزشکار رو با استفاده از یک اپلیکیشن تحت وب نشون میده و با استفاده از سرعت و شتاب ورزشکار، می تونه نیروی متابولیکی رو محاسبه کنه.

 

شرکت Zephyr

zephyr

این شرکت، یک لباس ورزشی مجهز به GPS و ماژول زیستی عرضه می کنه که توانایی اندازه گیری ضربان قلب، نرخ تنفس، نوسان ضربان قلب، حالت بدن و ضربه رو داره. به کمک این داده ها پارامترهایی مثل ارتفاع پرش، زمان پرش، جهش اولیه، حداکثر نیرو، ثبات ضربان قلب، دمای حدودی مرکز بدن، درصد ضربان قلب در آستانه بی هوازی، بازیابی ضربان قلب، نیروی فیزیولوژیکی و موارد دیگه ای رو اعلام می کنه.

داده های جمع آوری شده روی اپلیکیشن مخصوص PC به نام OmniSense یا پلتفرم ابری نمایش داده میشه. پلتفرم ابری می تونه بر عملکرد 100 ورزشکار به صورت همزمان نظارت داشته باشه. تیم های ورزشی متعددی از قبیل دانشگاه ایندیانا، دانشگاه جورج ساوثر، تیم بسکتبال Pirates و تیم بسکتبال Maryland Terrapins از این پلتفرم استفاده می کنن.

 

شرکت Catapult sports

catapult

این شرکت تجهیزات متعددی مبتنی بر GPS از قبیل ماژول های جی پی اس GpSports EVO، OptimEye S5، ClearSky و PLAYERTEK+ تولید می کنه و داده ها توسط نرم افزار اختصاصی AMS قابل مشاهده هستن. این شرکت در راستای بهبود کارایی ورزشکاران و کاهش ریسک های اونها، از 35 ورزش پشتیبانی کرده و خدماتش رو به 1800 تیم متنوع عرضه کرده.

 

شرکت Firstbeat

firstbeat

این شرکت، گجتی به بازار عرضه کرده که به صورت کمربند استفاده میشه و دارای یک دریافت کننده سیگنال برای تفسیر داده ها هست که ضربان قلب ورزشکاران و نوساناتش رو پیگیری می کنه. پارامترهایی که توسط  Firstbeat تحلیل میشه، حتی سبک زندگی و کیفیت خواب ورزشکار رو نشون میده. در حال حاضر بیش از 22هزار ورزشکار و 1000 تیم از امکانات این شرکت استفاده می کنن. تیم های منچستریونایتد، منچسترسیتی، گلدن استیت، شیکاگو بولز از مشتریان این شرکت هستن.

منبع: www.zoomit.ir


به این مطلب امتیاز دهید 1 رای    نظرات کاربران

    نظر خود را برای ما ارسال کنید .

    جست جو