6Gاقتصاد جدیدی را با سرعت‌ ترابیتی، و تاخیر‌ میکروثانیه‌ای آغاز می‌کند

توسط نگین جعفر زاده -
6Gاقتصاد جدیدی را با سرعت‌ ترابیتی، و تاخیر‌ میکروثانیه‌ای آغاز می‌کند

فناوری 5G، به تازگی در بسیاری از کشورها منسوخ شده‌است. اما گزارشات تغییرات بزرگی که 6G به وجود خواهد آورد را روی میز قرار داده‌اند.

کشور‌هایی مانند چین نسبت به دیگر کشور‌ها زود تر شروع به این کار کرده‌اند. انتظار می‌رود فناوری ارتباطات نسل جدید از توان انتقال ترابیتی، تاخیر‌های میکرو ثانیه ای و حل مشکلات ارتباطات بی‌سیم مانند باگ‌ها و لگ‌ها بهره‌‌مند باشد.‌

طبق گزارش counterpoint، مهمترین تفاوت 6G در طیف بی‌سیم با 5G، افزایش سرعت است که در6G به سرعت ترابیتی افزایش یافته ‌است.

در اینجا، توان عملیاتی مقدار داده‌ای است که می‌تواند از یک منبع به مقصد در یک بازه زمانی مشخص منتقل شود. به هر‌حال دامنه پیشنهادی برای طیف 6G بین 300 گیگاهرتز تا 3 تراهرتز است.

همانطور که سامسونگ پیش بینی می‌کند، اگرچه راه‌اندازی تجاری ‌آن تا قبل از سال 2028 در زمان دیگری اتفاق نمی‌افتد، اما تحقیقات دراین زمینه آغاز شده‌است. در واقع، غول‎‎‌هایی مانند هواوی و نوکیا درحال پیشرفت در روش خود برای سریع‌تر شدن روند کار هستند. درهر صورت، جهش از گیگاهرتز (در4G) به مگاهرتز(در5G) و تراهرتز(در6G) جذاب به نظر می‌رسد.

گزارش درمورد دستگاه‌های6G‌ می‌گوید که برای بازدهی انرژی بهتر، کانالهای (Line of Sight (LOS، مواد فرعی برای نظم آنتن‌های تراهرتز، هوش مصنوعی بهبودیافته برای بهینه سازی توان و QoS(کیفیت خدمات) نیاز دارد. علاوه بر این، طیف تراهترز راه را برای رادیو هولوگراف و فن‌آوری‌های بسیار گسترده MIMO هموار کرده‌است.

اطلاعات جدید از 6G

با افزایش سرعت این میزان (Terabits)، دامنه برنامه‌ها نیز بیشتر می‌شود. برخی از برنامه‌های اصلی که از (6G (>1Tbps بهره‌مند می‌شوند را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

  • 8K /16K استریم ویدئو
  • انتقال تصاویر / فیلم به صورت هولوگرافیک(HoloPortation) به صورت بی‌سیم
  • تاخیر‌های میکروثانیه‌ای امکان کنترل زمان واقعی ماشین را فراهم می‌کند به عنوان مثال. ربات‌های کشاورزی
  • جفت ها / ماکت‌های دیجیتال-تعامل بین دنیای دیجیتال و فیزیکی از طریق واقعیت مجازی، و هوش مصنوعی
  • برنامه‌های چند منظوره، چند مکانه AR/VR
  • نقشه‌های 3D 4K ADAS (سیستم‌های پیشرفته کمک راننده)

سرعت اینترنت 6G

همانطور که می‌دانیم، یک فناوری شبکه به تجهیزات نیاز دارد و از این رو، باید مراقب بزرگانی مانند اریکسون، سامسونگ، نوکیا، هواوی، InterDigital، ZTE دانشگاه اولو، SK Telecom، موبایل چین، Docomo ، AT&T در شبکه باشیم.

با این حال، شرکت‌هایی مانند سامسونگ، ال جی، اپل، OPPO، هواوی، META، و دیگران دستگاه واجزاء را در مقیاس بزرگتر اداره می‌کنند. در این میان ، Apple و Alphabet گوگل هم اکنون به پروژه G (نسل شبکه های ارتباطی بی‌سیم) پیوسته‌اند.

همانطور که در بالا ذکر شد، چین یک گام فراتر رفت و اولین ماهواره 6G جهان را برای ارتباط تراهرتز پرتاب کرده است. با این وجود، ما هنوز چند سال با دیدن نتایج زمان واقعی 6G فاصله داریم که انتظار می‌رود 100-500 برابر سریع‌تر از 5G باشد.


به این مطلب امتیاز دهید 2 رای    نظرات کاربران

    نظر خود را برای ما ارسال کنید .