تفاوت بین خاموش / روشن و راه اندازی مجدد گوشی

توسط طوبی ز -
تفاوت بین خاموش / روشن و راه اندازی مجدد گوشی

سلام به همراهان مجله تخصصی می‌مارکت. امروزه مردم بیشتر و بیشتر به گوشی تکیه و اطمینان می‌کنن. در طول روز استفاده کمی از کامپیوتر داریم اما تصور یک لحظه بدون گوشی بودن هم ما رو وحشت زده می‌کنه.

با وجود استفاده دائم از گوشی، تفاوت بین خاموش/روشن کردن گوشی و راه اندازی مجدد رو می‌دونید؟ ممکنه به نظر برسه تفاوتی بین این دو وجود نداره اما در واقع تفاوت‌های زیادی بین اون‌هاست!

تفاوت بین خاموش/روشن و ری استارت

سرعت‌های متفاوت

راه اندازی مجدد سیستم خیلی سریع‌تر از خاموش و روشن کردن هست. چرا؟ چون برای خاموش کردن گوشی و راه اندازی مجدد اون به زمان طولانی تری نیازه ولی راه اندازی مجدد اون مراحل زیاد رو نداره. پس سریع‌تر هست. در واقع وقتی که شما گوشی رو خاموش/روشن می‌کنید، مثل کامپیوتر عمل می‌کنه. یعنی تمام مرحله‌های سخت افزاری رو پشت سر میذاره. با خاموش شدن سیستم، سخت افزار هم خاموش میشه و با روشن شدن، سخت افزارها دوباره راه اندازی میشن و این روند رو کند می‌کنه. راه اندازی مجدد، راه اندازی نرم افزار گوشی هست و شامل سخت افزار نمیشه. برای همین سیستم به طور خودکار کلی از مراحل رو رد می‌کنه و مستقیم وارد سیستم عامل گوشی میشه. به همین دلیل کل روند سریع‌تر هست.

مصرف انرژی متفاوت

وقتی گوشی خاموش میشه، سیستم و سخت افزار هم خاموش میشن. با روشن شدن گوشی تمام سخت افزارهای گوشی دوباره آزمایش و تمام داده‌ها هم بارگذاری مجدد میشن. علاوه بر اون CPU هم با تمام سرعت کار می‌کنه. در نتیجه مصرف انرژی بیشتر میشه. ولی راه اندازی مجدد فقط یک ری استارت در سطح نرم افزار گوشی هست. این سیستم همونطور که در بالا گفتیم از برخی مراحل به طور خودکار رد میشه و مستقیم وارد رابط سیستم عامل میشه. پس صرفه جویی انرژی در این مورد بیشتره.

ری استارت گوشی

روند مختلف حذف داده‌ها

با خاموش شدن گوشی که سیستم و سخت افزار هم خاموش میشن، ممکنه بعضی از داده‌های سیستم حذف بشه. ولی راه اندازی مجدد چون کاری با سخت افزار نداره، پس برخی از داده‌های سیستم رو حذف نمی‌کنه. همچنین برای پاک کردن کش توصیه میشه از ری استارت کردن به جای خاموش/روشن استفاده بشه.

تفاوت در عملکرد

خاموش/روشن شدن گوشی در مقایسه با راه اندازی مجدد، عملکرد روان و بهتری داره. همچنین راه اندازی مجدد تمام سیستم عامل و نرم افزارها رو مجدد راه اندازی می‌کنه. به همین دلیل گاهی اوقات در آموزش‌ها توصیه میشه که گوشی رو ری استارت کنید.

بعضی از داده‌های ناخواسته (junk data) هم به طور همزمان حذف میشن. وقتی دوباره از گوشی استفاده می‌کنید به وضوح مشخصه که سرعت اون خیلی سریع‌تر از قبله. استفاده روزانه از گوشی باعث ایجاد داده‌های غیرضروری میشه و روند گوشی رو کاهش میده و باعث کند شدن اون میشه.

می‌خواید گوشیتون رو سریع‌تر کنید؟

در این حالت بهتره گوشیتون رو خاموش/ روشن کنید چون تمیزتر شدن اون بهتر و بیشتر از راه اندازی مجدد هست.

راه اندازی مجدد سطح سیستم رو شامل نمیشه. بنابراین برنامه‌های کاربردی و داده‌های درون سیستم، خصوصا داده‌های ناخواسته سیستم، هنگام استفاده مجدد از گوشی هنوز وجود دارن که بر سرعت کارکرد گوشی تاثیر می‌ذارن.

موارد گفته شده نشون میدن که راه اندازی مجدد گوشی، انرژی کمتری مصرف می‌کنه و روند خاموش و روشن شدن سریع‌تر انجام میشه و باعث میشه گوشی شما سریع‌تر کار کنه. اما در بیشتر مواقع نتایج این دو شبیه به هم هست. این‌ها فقط تفاوت‌های روند کاری این دو گزینه بود. با توجه به سلیقه و میل خودتون می‌تونید راه اندازی مجدد یا روشن/خاموش رو انتخاب کنید.


به این مطلب امتیاز دهید 3 رای


  طوبی ز
  طوبی ز

  دانش‌آموخته روانشناسی/ عاشق فوتبال، طراحی


  نظرات کاربران
  منصور
  منصور

  خیلی عالی بود احسن


  نظر خود را برای ما ارسال کنید .