چطور با استراحت کردن تبدیل به گیمر بهتری بشیم؟

توسط دانیال زحمتکش -
چطور با استراحت کردن تبدیل به گیمر بهتری بشیم؟

گیمر بودن قطعا برای خیلیا جذابه مخصوصا کسایی که دوست دارن تمام وقت گیمر باشن، افرادی هستن که کلا شغل‌شون هم به گیمر بودن تبدیل شده و سعی دارن همیشه گیمر بهتری بشن، اما اینکار هم نیاز به یک سری مقدمات داره که استراحت کردن یکی از مهمترین کارایی هست که گیمرها نیاز دارن در طول روز انجام بدن تا بتونن گیمر بهتری بشن.

منظور از استراحت کردن هم این نیست که شما فقط یک خواب کامل و دقیق داشته باشید، بلکه مثل هر فعالیت فیزیکی یا ذهنی دیگه، لازمه که بعد از یه مدت زمان خاص یه استراحت به خودتون بدید. در ادامه بهتون توضیح میدم که چطور استراحت کردن شما رو به گیمر بهتری تبدیل می‌کنه و این استراحت چطور باید تنظیم بشه تا بتونید انرژی کافی رو در طول روز حفظ کنید.

یک زمانی رو برای ریلکس کردن و استراحت اختصاص بدید

بازی کردن می‌تونه استرس آور باشه، مخصوصا اگر بازیای خاصی رو انجام بدید که آنلاین هستن و نیاز به تمرکز و فکر زیادی دارن. مثلا بازی Rainbow six یا کال آف دیوتی، این بازیها نیاز به عکس‌العمل سریع در زمان کم، تمرکز زیاد روی صدا و تصویر و فعالیت ذهنی بالایی دارن؛ زمانی که شما وقت زیادی رو صرف این بازیها کنید، مثلا چندین ساعت بدون وقفه، بدون اینکه حسش کنید خستگی شدیدی در وجودتون آغاز میشه و تبدیل می‌شید به یک نوب که برای بازی کردن و بدنتون هم خوب نیست. چون هدف از بازی کردن لذت بردن و برای فول تایم گیمرها پیشرفت هست نه خستگی و پسرفت کردن و نوب شدن.

حتی اگر یک گیمر حرفه‌ای هم باشید، باید یک استراحت روحی جسمی به خودتون بدید؛ هر زمانی که احساس کردید نمی‌تونید به خوبی ساعت اولیه بازی کنید با خودتون یه استراحت بدید چون نباید از مغزتون کار زیادی بکشید، اگر ساعتها اینکارو ادامه بدید باعث میشه برای ساعات طولانی خسته باشید و حوصله هیچ کاری نداشته باشید. علاوه بر اون اگر همینطور ادامه بدید وضعیت بدتر هم میشه، این فقط به بدن کمک نمی‌کنه بلکه کیفیت بازی کردنتون رو هم به طور کلی افزایش میده.

یک زمانی رو برای ریلکس کردن و استراحت اختصاص بدید

پس اگر قصد دارید به اهداف خاصی در گیمینگ برسید باید یاد بگیرید که چطور به خودتون استراحت بدید تا به بهتر شدنتون کمک کنه، مثل زمانی که تازه بیدار شدید و بعد از یکساعت اصطلاحا رو دور میوفتید، اگر اینکار رو دائم تکرار کنید باعث میشه بهتر و بهتر بشید.

تمرکزتون رو به دست بیارید

مثل اکثر چیزاهای دیگه توی زندگی، وقتی به خودتون اهمیت ندید، نمی‌تونید خوب عمل کنید، مخصوصا وقتی که صحبت از گیمینگ میشه، اگه حس می‌کنین واقعا خسته شدین، همش باخت میارین و نمی‌تونین خوب تمرکز کنین تا برنده بشین، همه اینا باعث میشه وضعیتتون بدتر و بدتر بشه.

دوستای من همیشه در تعجب بودن که چطور با اینکه من خیلی کمتر از اونا بازی می‌کنم، اما همیشه رنکم از اونا بالاتر بود و سریعتر از اونا توی اکثر بازیای به نزدیکای اول جهان میرسیدم. رازش هم همین بود من تا زمانی بازی می‌کردم که عملکردم خوب بود، اگر 2-3 تا مچ رو نمی‌تونستم خوب بازی کنم، کلا سیستم خاموش می‌کردم میرفتم دنبال یه کار دیگه، اونا ادامه میدادن تا جایی که پشت سرهم باخت میاوردن و باعث میشد برسن به رتبه آخر دنیا. اما من یه رست چند ساعته می‌گرفتم، بر میگشتم و با چند نفر سرحال دوباره تیم تشکیل میدادم و همش میبردیم!

مخصوصا زمانی که بازی‌های شوتر اول شخص بازی کنید، حرکت‌ها و عملکرد خیلی درهم برهم هست. اگر مانیتور گیمینگ خوب بالای 120 هرتز داشته باشید اکی، ولی با مانیتور 60 هرتز باعث سرگیجه میشه. خود به خود ضعیف میشید. توی بازی‌های استراتژی مثل رینبو سیکس هم انتخاب‌های هوشمندانه می‌تونه از مغزتون کار بکشه. توی بازی‌های آفلاین می‌تونید هر‌زمان خواستید بازی رو متوقف کنید یا سختی بازی رو تغییر بدید، اما بازی آنلاین اینطوری نیست. به طور کلی هرچیز منفی روی خود شما، روی بازی کردنتون هم تاثیر میذاره.

ایجاد تمرکز هنگام گیمینگ

کافیه دوست دخ.ترتون بهتون یه پیام بده که ناراحتتون کنه یا اتفاقی توی خانواده پیش اومده باشه، همه اینا باعث میشن کل تیم رو خراب کنید و خودتون هم نتونید خوب بازی کنید. استراحت کردن می‌تونه بهتون کمک کنه تمرکزتون رو به دست بیارید که به طور شگفت انگیزی بازی کردنتون رو ارتقا میده، ذهن سالم و سرحال، بدون دغدغه خانوادگی یا مشکلات با دوستان، بهترین و آماده‌ترین ذهن برای گیم زدن هست. اگر می‌خواید گیمر تمام وقت باشید باید اینارو حتما در نظر بگیرین.

گیمر و دوست دخترش

علاوه بر اون اگر بازی که انجام میدید نیاز به واکنش‌های زیاد داشته باشه، قطعا بعد از چندساعت حس می‌کنید که انگشتاتون خسته شدن. توی این حالت بهتره استراحت کنید و از ورزش‌های انگشتان استفاده کنید و علاوه بر اون مغزتون رو با ریلکس کردن آروم کنید که وقتی برمیگردید سراغ بازی خسته نباشید، هرچقدر تمرکزتون روی بازی بیشتر باشه عملکردتون بهتر میشه و سریعتر پیشرفت می‌کنید.

مغزتون رو مثل CPU در نظر بگیرید، وقتی با دوست دخت.رتون درگیری دارید چطور می‌خواید همزمان اون موارد + تمام فکرها و مشغله‌های خانوادگی، کمبود خواب، کمبود استراحت، عملکرد بهتر توی گیم و ... رو باهم پردازش کنید؟ طبیعی لگ میگیره مغزتون و دیگه نمی‌تونید هیچکدوم رو خوب پردازش کنید و ممکنه هم به گیم و هم به رابطه تون ضربه شدیدی وارد کنید! (اتفاقی که برای خودم رخ داد و هر دو رو خراب کردم)

خستگی چشم

خستگی چشم معمولا یکی از بزرگترین مشکلاتی هست که گیمرها باید ازش خبر داشته باشن، این اتفاق حتی برای معتادان به فیلم هم کمتر از گیمرها رخ میده. چراکه گیمرها تا جایی که می‌تونن سعی می‌کنن پلک نزنن و باید تمام وقت حواسشون به صفحه باشه، به همین دلیل بهتره بعد از چندساعت بازی یه استراحت بدید، دراز بکشید و به یک پلی لیست آهنگ آروم با چشمای بسته گوش بدید تا رفرش بشید.

وقتی بازیهای اول شخص بازی می‌کنید، باید توجه‌تون تمام و کمال به نشونه گیری باشه. ممکنه ناخودآگاه تمام مدت سعی کنید پلک نزنید، بعد از یه مدت چشمتون خشک می‌شه و حس سنگینی به وجود میاره، اینا همش نشانه خستگی چشم هست که در نهایت منجر به قرمز شدن رگ‌های چشم هم میشه. علاوه بر تمام اینا دقت بیشتری‌هم به خرج میدید تا بتونید سوژه‌های اطراف رو دائما دنبال کنید.

خستگی چشم در اثر گیمینگ

اگر به بازیهایی علاقه دارید که جزئیات متنی زیادی دارن، بهتره سایزشون رو تا جایی که ممکنه بزرگ کنید، چون کیفیت پایین متن و کنتراست پایین باعث میشه دیدن متون سخت بشه و به چشم فشار زیادی وارد بشه. همه اینا عوارضشون بالاتر از نور آبی خروجی از صفحه نمایش‌هاست.

هرزمانی که حس کردید حتی برای یک لحظه دیدتون تغییر کرد یا احساس گیج شدن داشتید، باید بعد از اون مچ حتما استراحت کنید. ادامه دادن تو این شرایط نه تنها برای چشماتون و بینایی خطرناکه بلکه باعث میشه نتونید خوب بازی کنید. توی این استراحت هم نرید سراغ گوشی و اینستا، چون دوباره به چشم فشار میارید! استراحت یعنی استراحــــــت.

روش‌های استراحت کردن برای گیمرها

استراحت‌های برای گیمرها می‌تونه متفاوت بشه، بسته به بازی، نوب بودن یا پرو بودنتون و اینکه چقدر روی بازی تمرکز می‌کنید. اگر این احساسات خستگی بعد از 2-3 ساعت سراغتون میاد (گاهی اوقات با بی اعتنایی میگید خسته نیستم ولی هستید!) یک استراحت 5 تا 30 دقیقه‌ای ممکنه کافی باشه، البته اگر دوست داشته باشین می‌تونین استراحت‌های طولانی‌تر هم داشته باشین، برای اینکار کافیه یه تایمر تنظیم کنید و وقتی به اون زمان خاص رسیدید استراحت رو شروع کنید.

اگر خستگی‌تون درحدی بود که حس کردید دارید داغون می‌شید، بهتره کلا گیم رو بذارید کنار چندساعت استراحت کنید یا کلا فردا ادامه بدید، اما اگر قصد ادامه دادن داشتید بهتره یکی دو ساعت استراحت اساسی بدید، برای بعضی از افراد این ممکنه کافی باشه اما شما باید تا زمانی‌که خستگی کامل رفع نشده ادامه بدید.

و مهمتر از همه اینکه نیازی نیست زیادی در موردش فکر کنید، هر زمان که حس کردید استراحت می‌تونه به بدن و مغزتون کمک کنه انجامش بدید، اینکار به بهتر شدن توی گیم کمکتون می‌کنه و از بدنتون هم محافظت می‌کنید.

شما عادت‌های گیمینگ‌تون چطوره و چه استراحتی رو ترجیح میدین؟

منبع: HTG با اصلاح

 


به این مطلب امتیاز دهید 2 رای


  دانیال زحمتکش
  دانیال زحمتکش

  اوقاتی که متمرکز هستم مینویسم.


  نظرات کاربران

  نظر خود را برای ما ارسال کنید .