آیا می‌توان به گوشی‌های شیائومی اعتماد کرد؟

توسط طوبی ز -
آیا می‌توان به گوشی‌های شیائومی اعتماد کرد؟

آیا می‌توان به گوشی‌های شیائومی اعتماد کرد؟

حریم خصوصی شیائومی

می‌دانید که در حال حاضر شیائومی بزرگترین تولید کننده گوشی‌های هوشمند است. علی‌رغم اینکه ممکن است این شرکت هنوز بهترین گوشی‌های هوشمند را ارائه ندهد، اما به نظر می‌رسد شیائومی موفق به تولید گوشی‌هایی با کیفیت خوب و قیمتی مقرون به صرفه شده است. به هرحال آن‌ها به خاطر شیوه‌های حفظ حریم خصوصی و روش‌های جمع آوری داده‌ها به طور مداوم تحت نظارت بوده‌اند.

بنابراین آیا می‌توانید در قرار دادن اطلاعات خود به شیائومی اعتماد کنید؟ به طور کلی این سوال مطرح می‌شود که: آیا کاربران هنگام استفاده از دستگاه‌های شیائومی در معرض خطر هستند؟

مشکلات جمع آوری داده‌های شیائومی: یک تاریخچه مختصر

شیائومی در سال 2020، از طریق مرورگر ناشناس Mi در حال جمع آوری داده‌ها و اطلاعات مختلف شامل عبارت‌های جستجو و URL‌ها بود. یعنی مرورگر پیشفرض شیائومی تمام وبسایت‌هایی که کاربران از آن بازدید کرده بودند، حتی اینکه کاربران چه پوشه ای را باز می‌کردند، از جمله نوار وضعیت و صفحه تنظیمات را ضبط می‌کرد.

شیائومی این ادعاهای وارد شده را رد کرد، اما محققان امنیتی شواهدی را ارائه کردند که جنبه دیگری از ماجرا را نشان می‌داد.

شیائومی همچنین برای رفع مشکلات، یک به روزرسانی را به کاربران عرضه کرد که به آن‌ها اجازه می‌داد جمع آوری اطلاعات و داده‌ها را در حالت ناشناس غیرفعال کنند. در واقع حتی اگر نیازی به چنین ویژگی برای حالت ناشناس نباشد، می‌توان گفت آن‌ها آن را برای دفاع از تکنیک‌های جمع آوری اطلاعات خود اضافه کردند. علاوه بر این، شیائومی به جمع آوری اطلاعات و داده‌های بیش از حد و داده‌هایی که در استفاده از گوشی غیر ضروری هستند، متهم شده است. بنابراین اگر تمام این موارد را در نظر بگیریم، شیائومی سابقه خوبی در زمینه حفظ حریم خصوصی ندارد.

آیا سیاست‌های حفظ حریم خصوصی شیائومی بهبود یافته‌اند؟

با توجه به اینکه شیائومی می‌خواهد بازار غرب را بیشتر از همیشه مورد هدف قرار دهد، سیاست حفظ حریم خصوصی خود را برای وضوح بیشتر به روز رسانی کرده‌اند. حتی اگر این کار بهترین سیاست نباشد، باید گفت که آن‌ها در این مورد پیشرفت زیادی کرده‌اند. در واقع شیائومی نه تنها به سیاست‌های حفظ حریم خصوصی محدود نیست، بلکه چندین تغییر در اندروید خود (MIUI) برای معرفی چندین ویژگی محرمانه ایجاد کرده‌اند که شامل موارد زیر است:

 1. امکان لغو دسترسی (مجوز) داشتن برنامه‌های پیش‌فرض
 2. قابلیت درخواست توافقنامه سیاست حفظ حریم خصوصی، هنگام استفاده از برنامه‌های پیش‌فرض
 3. امکان لغو تبلیغات و اعلان‌های مربوط به شرکت
 4. قابلیت پاک کردن اطلاعات تصاویر گالری قبل از اشتراک گذاری آن‌ها

یعنی با این ویژگی می‌توانید اطلاعاتی نظیر ساعتی که عکسبرداری کرده‌اید یا مکانی که در آن‌جا عکس گرفته‌اید را قبل از به اشتراک گذاشتن، پاک کنید.

البته لازم به ذکر است که ویژگی‌های ارائه شده در نرم افزار MIUI ممکن است بر اساس کشورها متفاوت باشد. بنابراین در اینجا ما از نسخه جهانی MIUI 12.5.5 به عنوان مرجع استفاده می‌کنیم.

اگر داشتن حریم خصوصی از اولویت‌های شماست، چه باید بکنید؟

آیا می‌توان به گوشی‌های شیائومی اعتماد کرد؟

می‌توانید گزینه‌های دیگری از گوشی‌ها را در نظر بگیرید. اما باید توجه داشت که همه چیز به بودجه و انتظارات شما هنگام خرید گوشی بستگی دارد. دستگاه‌های شیائومی هنوز انتخاب‌های قانع کننده ای را برای سایر نقاط جهان ارائه می‌دهند. این شرکت با داشتن تنوع و قیمت‌های مناسب، به افراد مختلف امکان انتخاب مدل‌های زیادی می‌دهد که حتی با میان رده بودن عملکرد خوبی دارد. در واقع این شرکت از یک دستگاه ارزان قیمت 200 دلاری گرفته تا برخی از دستگاه‌های پرچمدار را به کاربران ارائه می‌دهد.

باید درنظر داشت که برخلاف نرم افزار (یا روش‌های جمع آوری اطلاعات) از نظر سخت افزاری ثابت کرده که نسبت به دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی برتری دارد.

اما اگر نیاز به دسترسی به مشخصات بهتر روی کاغذ دارید، باید گفت که گزینه‌های زیادی ندارید. چرا که OnePlus ،Oppo ،Vivo و یا هر تولید کننده چینی دیگر، سیاست‌های حفظ حریم خصوصی مشابه به شیائومی را ارائه می‌دهند.

اما ناراحت و نگران نباشید: شما هنوز هم می‌توانید یک دستگاه شیائومی را انتخاب کرده و در عین حال از حریم خصوصی خود محافظت کنید.

چگونه از حریم خصوصی خود در دستگاه‌های شیائومی محافظت کنیم؟

بهتر است بدانید که که اندروید این امکان را به شما می‌دهد که حریم خصوصی و امنیت دستگاه خود را بدون توجه به نوع گوشی هوشمندی که دارید، تغییر دهید. حتی با وجود داشتن یک دستگاه شیائومی، می‌توانید بدون نگرانی در مورد داده‌های تلفن هوشمند خود از حریم خصوصی خود محافظت کنید. شما تنها باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 1. از برنامه‌های پیش‌فرض شیائومی دوری کنید.
 2. مراقب مجوزهای برنامه‌های اندروید باشید.
 3. زمانی که برای اولین بار گوشی خود را راه‌اندازی می‌کنید، دسترسی به داده‌ها و جمع آوری اطلاعات توسط گوشی را ندهید. مثلا ممکن است گوشی از شما بپرسد برای بهبود خدمات، اجازه جمع آوری اطلاعات را می‌دهید؟ در اینجا باید گزینه خیر را انتخاب کنید.

آیا گوشی‌های ارزان قیمت شیائومی با بقیه گوشی‌ها متفاوت هستند؟

لزوما این گونه نیست. هر تولید کننده تلفن هوشمند برخی از داده‌های استفاده شده در برنامه‌های مختلف را جمع آوری می‌کند. اما چیزی که این تفاوت را ایجاد می‌کند، متفاوت بودن نحوه مدیریت داده‌های ثبت شده، شفافیت روش‌های جمع آوری داده‌ها و سیاست حفظ حریم خصوصی آن‌ها می‌باشد. بنابراین، حتی اگر تلفن هوشمندی را با سیاست حفظ حریم خصوصی بهتر انتخاب می‌کنید، همیشه باید محتاط باشید و به دنبال هر چیز نگران کننده از طرف سازنده باشید. از این گذشته، امروزه تلفن هوشمند شما حجم عظیمی از داده‌های مختلف و بسیار مهمی را در خود ذخیره می‌کند.


به این مطلب امتیاز دهید 4 رای


  طوبی ز
  طوبی ز

  دانش‌آموخته روانشناسی/ عاشق فوتبال، طراحی


  نظرات کاربران

  نظر خود را برای ما ارسال کنید .